Przybliżone koszty wyjazdu - co musimy wziąć pod uwagę

anka
Posty: 91
Rejestracja: 11 lutego 2020, 11:09 - wt

Przybliżone koszty wyjazdu - co musimy wziąć pod uwagę

24 lutego 2020, 12:28 - pn

Przybliżone koszty wyjazdu - co musimy wziąć pod uwagę
maja88
Posty: 56
Rejestracja: 11 lutego 2020, 10:45 - wt

Re: Przybliżone koszty wyjazdu - co musimy wziąć pod uwagę

27 lutego 2020, 13:29 - czw

Podróżowanie kamperem - koszty


Trudno jest precyzyjnie wyliczyć, ile będą kosztowały wakacje w kamperze, chociażby dlatego, że wysokość niektórych wydatków, na przykład wyżywienia, zależna jest od zasobności portfela podróżujących. Nasze rozważania oparliśmy zatem o własne doświadczenia z licznych podróży po Europie. Wzięliśmy też pod uwagę informacje od tych spośród naszych klientów, którzy podzielili się z nami swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Wyliczeń dokonaliśmy na podstawie cen obowiązujących w wysokim sezonie. Oczywiście wszyscy, którzy mogą pojechać na urlop w maju, czerwcu lub we wrześniu powinni z tej możliwości skorzystać. Ceny poza sezonem są bowiem niższe, a od podanych w artykule kwot należy odjąć 15% do 25% (z wyjątkiem paliwa i opłat drogowych).

Wynajem kampera
Pierwszym i najważniejszym kosztem jest kwota, jaką trzeba przeznaczyć na wynajem kampera (o ile oczywiście nie jesteśmy posiadaczami tego typu pojazdu). Ceny za wynajem, w wysokim sezonie, wahają się w granicach od 500 zł do nawet 1250 zł brutto za dobę (uwaga: na naszej stronie zawsze posługujemy się cenami brutto, jednak część wypożyczalni kamperów w swoich cennikach podaje ceny netto!). Cena zależy od wieku oraz klasy kampera i jest zazwyczaj wypadkową ceny, jaką trzeba za taki pojazd zapłacić w momencie zakupu (im droższy kamper tym wyższa cena wynajmu). Przyjrzeliśmy się cenom, obowiązującym w minionym sezonie (lato 2019). Poniżej podajemy kilka przykładów z cenników największych i najbardziej rozpoznawalnych wypożyczalni działających w naszym kraju.

Jedyna zagraniczna wypożyczalnia działająca w Polsce to McRent - europejska sieć wypożyczalni, należąca do Hymer Group. Kampera latem wynajmiemy tu w cenie od 540 zł brutto za dwuosobowego, z opcjonalnym miejscem do spania dla dziecka, “blaszaka” Sunlight, do 950 brutto za dużą integrę Dethleffs’a. Po uwzględnieniu opłaty serwisowej koszt dwutygodniowego wynajmu kampera dla czteroosobowej rodziny (2+2) to 10 870 złotych brutto.

Ile kosztuje podróżowanie kamperem
W poznańskiej wypożyczalni CarGO!, najtańszego kampera możemy mieć za 590 zł brutto, a najdroższą, luksusową integrę wynajmiemy za 950 zł brutto Koszt wynajmu czteroosobowej półintegry na 14 dni w tej wypożyczalni, wg cennika na stronie internetowej, to 10 640 zł brutto (ceny nie obejmują wyposażenia dodatkowego ani rabatów).

Za kampera Dethleffs Magic Edition I, w wypożyczalni 4kampery.pl zapłacić trzeba 1250 zł brutto za dobę. Jednak średniej klasy pojazd, dla rodziny 2+2 (a nawet 2+3) wynajmiemy tu już za 650 zł brutto za dobę. Na dwa tygodnie pojedziemy zatem za około 9 500 zł (po uwzględnieniu opłaty serwisowej).

W wypożyczalni motorhome.pl cena wynajmu w sezonie wysokim, w roku 2020 to 695 zł brutto za dobę, a czteroosobowego kampera (z pełnym wyposażeniem kempingowym) można wynająć u nas w cenie 9 730 zł za dwa tygodnie, bez żadnych dodatkowych opłat.

W przypadku firm wynajmujących pojazdy nowe lub prawie nowe ceny będą zazwyczaj zbliżone. Krótki sezon, wysokie ceny kamperów w naszym kraju oraz wysokie koszty ubezpieczenia, w przypadku wynajmu zarobkowego powodują, że konkurowanie ceną jest raczej objawem desperacji, niż wychodzeniem naprzeciw oczekiwaniom klientów.
Oczywiście można znaleźć oferty tańsze, o ile pogodzimy się z faktem, że na wakacje pojedziemy kamperem kilku lub kilkunastoletnim. Niezależnie od tego, którą ofertę wybierzemy, przed podjęciem decyzji należy koniecznie dokładnie zapoznać się z treścią umów i regulaminów oraz zwrócić szczególną uwagę na ewentualne opłaty dodatkowe, jakie niektóre firmy dodają do kosztów wynajmu.

[Dodano: 19.11.2019] Warto zauważyć, że wiele wypożyczalni, wbrew obowiązującym w Polsce przepisom, posługuje się w swoich cennikach cenami netto. W naszej ocenie jest to zamierzone działanie, mające na celu wprowadzanie klientów w błąd i pozorne uatrakcyjnianie oferty. Z przyjemnością odnotowujemy stopniową zmianę podejścia w tym temacie. Przywołana powyżej wypożyczalnia CarGo! zaktualizowała niedawno swój cennik i na stronie internetowej podaje już wyłącznie ceny brutto. Dziękujemy i pozdrawiamy.
Dla celów dalszych rozważań na temat kosztów podróżowania kamperem przyjmijmy, że na wynajem musimy przeznaczyć okrągłą kwotę 10 000 zł.

Uwaga: decydując się na wynajem kampera trzeba pamiętać o kaucji zwrotnej, która wynosi, w zależności o wypożyczalni od 3 500 zł do 5 000 zł, a którą należy wpłacić przed wyjazdem.

Paliwo i opłaty drogowe
Kampery dostępne w wypożyczalni motorhome.pl są wyjątkowe pod wieloma względami. To nie tylko doskonale zaprojektowane, świetnie wykonane samochody kempingowe, przeznaczone dla rodzin 2+2. Ich kompaktowe rozmiary i zwarta bryła nadwozia powodują, że są również bardzo oszczędne. Zdarzało się, że kiedy odbieraliśmy od naszych klientów pojazdy po wynajmie, średnie zużycie paliwa na całej trasie wynosiło mniej niż 9 litrów oleju napędowego na 100 kilometrów. W przypadku naszych kamperów spalanie przy prędkościach autostradowych (w granicach 120 - 130 km/h) nie przekracza 12 l/100 km. Na drogach lokalnych to zazwyczaj poniżej 8 l/100 km.
Nie dość, że dla większości “plastikowych” kamperów, 130 km/h to prędkość nieosiągalna, to średnie spalanie może zbliżyć się nawet do 15 l/100 km. Dlatego na potrzeby oszacowania kosztów podróży, przyjmujemy z nawiązką, że jest to 12,5 l/100 km.

Przeciętnie, nasi klienci w czasie dwutygodniowego wyjazdu, pokonują od 3 000 do 4 000 kilometrów. Oznacza to, że potrzebują od 375 do 500 litrów paliwa. Ponieważ ceny oleju napędowego w Europie są różne, przyjmijmy średnią cenę na poziomie 6 zł za litr.

Koszt paliwa wyniesie zatem od 2 250 zł do 3 000 zł.

Opłaty drogowe są zależne od kierunku, w jakim podróżujemy. O cenach winiet dla kamperów pisaliśmy w tym artykule: Przepisy w Europie. Jeśli zatem nie podróżujemy do Francji (i po płatnych autostradach w tym kraju) bez problemu powinniśmy zmieścić się w kwocie 500 zł.

Kempingi
Miejsca postojowe dla kamperów w Europie bywają bardzo różne. Od małych parkingów, stworzonych z myślą o krótkiej przerwie w podróży po ogromne kompleksy wypoczynkowe z sektami parceli i wieloma atrakcjami. Te pierwsze służą przede wszystkim tym, którzy aktywnie zwiedzają i często zmieniają miejsce pobytu. Te drugie przyciągają głównie rodziny z dziećmi i dostarczają rozrywek na cały czas urlopu. Pomiędzy są większe i mniejsze kempingi o zróżnicowanej ofercie.
Pomijając darmowe parkingi dla kamperów, których nie brakuje, ceny kształtują się w granicach od 10 Euro do nawet 70 Euro za noc. Cena wynika z atrakcyjności miejsca, w którym znajduje się dany parking lub kemping, dostępnej infrastruktury i jej stanu, konkurencji w pobliżu oraz ogólnego poziomu cen w danym kraju.

W Chorwacji i we Włoszech za parcelę zapłacimy w wakacje od 50 do blisko 70 Euro (w zależności od wielkości parceli i jej lokalizacji na kempingu):
https://www.campingpolidor.com/en/price-list/
https://www.camping-tisens.com/en/caravan-site-rates/

Image
Niektóre kempingi na Słowenii też są drogie. Ale i tu bez problemu znajdziemy miejsca w cenie poniżej 50 Euro na noc.
https://www.ljubljanaresort.si/en/price-list/
https://www.camp-spik.com/en/cenik/

W Austrii i Niemczech sytuacja wygląda nieco lepiej. A to ze względu na dużą ilość kempingów i długoletnią tradycję karawaningu jako formy spędzania wolnego czasu. Bez problemu znajdziemy tu miejsce za kilkanaście Euro, a średnia cena na kempingu nie powinna przekroczyć 35 Euro (za kampera i czteroosobową rodzinę). Jednak również tutaj bywa drogo, jeśli kemping położony jest w szczególnie atrakcyjnej turystycznie okolicy.
https://www.camping-hopfensee.de/en/cam ... platz.html
http://www.nussbaumer-mondsee.com/

W tym zestawienie najkorzystniej wypadają kempingi w Norwegii. Tu przenocujemy bez problemu za równowartość 150 zł.
https://lofthuscamping.com/en/priser/

Do naszej kalkulacji kosztów czternastodniowego wynajmu przyjmijmy zatem, że na noclegi przeznaczymy ok. 2 500 zł na cały wyjazd.

Promy
Ponieważ większość naszych klientów wybiera Norwegię jako cel podróży, nie możemy pominąć kwestii kosztów przepraw promowych. Przy rezerwacji promów często obowiązują zasady podobne do tych znanych z linii lotniczych. Im wcześniej dokonujemy rezerwacji, tym bilety są tańsze. Zaoszczędzić również możemy decydując się na bilet niezmienialny i bezzwrotny. Jednak najważniejszym kryterium wpływającym na cenę jest wielkość kampera. Każdy z armatorów i operatorów połączeń śródlądowych ma własne zasady, ale uogólniając za camper vana w zabudowie blaszanej, zapłacimy znacznie mniej niż za klasycznego kampera. I tak przykładowo, na jednej najchętniej wybieranych tras z Hirtshals w Danii do Bergen w Norwegii, rodzina 2+2 z kajutą i posiłkami musi zapłacić około 590 Euro, o ile podróżuje kamper do 7 m długości i do 3 m wysokości.

Na trasie z Hirtshals do Kristiansand będzie to około 280 Euro, w tym wypadku bez kajuty, bo rejs trwa nieco ponad 3 godziny.
Na promy lokalne, zapewniające możliwość przeprawienia się na drugą stronę fiordów, przeznaczyć musimy równowartość od kilkudziesięciu złotych do 500 zł. Więcej informacji na temat przepraw promowych do Skandynawii można znaleźć w tym artykule: Promy do Skandynawii.

Zatem całkowity budżet na promy, jaki powinniśmy uwzględnić w kalkulacji to kwota od około 3 500 zł do około 5 500 zł.

Promy do Skandynawii
Warto przy tym pamiętać, że z przepraw promowych możemy korzystać nie tylko w przypadku wyjazdu do krajów skandynawskich. Chorwackie wybrzeże, jeziora w Szwajcarii, Niemczech czy we Włoszech, nie tylko tam promy są popularnym środkiem transportu, pozwalającym zaoszczędzić sporo czasu i przejechanych kilometrów.

Wyżywienie
W kwestii kosztów wyżywienia trudno o precyzyjną kalkulację. Jedni wolą gotować we własnym zakresie, inni preferują restauracje. Jednych zadowoli przydrożny bar czy restauracja typu ‘fast food’, inni szukają ekskluzywnych restauracji z profesjonalną obsługą i pięknymi widokami. Nie bez znaczenia jest również to, dokąd pojedziemy. Jedząc w restauracjach, najwięcej zapłacimy w Szwajcarii, krajach skandynawskich, Francji i we Włoszech. Trochę taniej będzie w Niemczech, Austrii czy na Węgrzech.

Zatem nieco upraszczając zagadnienie, przyjmijmy, że obiad w restauracji dla czteroosobowej rodziny to wydatek około 50 Euro. Kolacja podobnie, ale jeśli zechcemy uraczyć się przy tym dobrym winem, a całość zakończyć pysznym deserem, to cena może wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Oczywiście w kamperze mamy do dyspozycji kuchnię, a jeśli weźmiemy ze sobą grill, to spokojnie możemy przyjąć, że co najmniej połowę posiłków ugotujemy sobie sami. Średnio, licząc z zakupami, na jedzenie powinno wystarczyć nam około 250 do 300 złotych dziennie. W budżecie wyjazdu należy na ten cel zaplanować od 3 000 do 4 000 zł.

Podsumowanie
Czyli ile kosztuje podróżowanie kamperem? Podsumowując nasze wyliczenia, dotyczące dwutygodniowego wyjazdu rodziny z dwójką dzieci, musimy uwzględnić następujące kwoty:

Wynajem kampera: 10 000 zł
Paliwo: od 2 250 do 3 000 zł
Opłaty drogowe: maksymalnie 500 zł
Kempingi: 2 500 zł
Wyżywienie od 3 000 do 4 000 zł.

Łącznie od około 18 000 zł do 20 000 zł, jeśli zdecydujemy się na podróż na zachód lub południowy zachód od Polski. Nieco taniej będzie w krajach, takich jak Słowacja, Czechy i Węgry. Dalej na południe, szczególnie w Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze czy Albanii, zapłacimy mniej za jedzenie i kempingi, ale pokonamy więcej kilometrów.

Jeśli natomiast zdecydujemy się na wyjazd na północ i jako cel obierzemy kraje skandynawskie, w szczególności Norwegię, to kwota wzrośnie o koszty promów. Sporo mniej wydamy natomiast na kempingi, opłaty drogowe i na paliwo (po Norwegii jeździ się wolniej). Budżet w takim wypadku powinien wynieść około 22 000 zł.

Jak szybko zauważą wprawni i doświadczeni karawaningowcy, taki wyjazd można też zorganizować nieco taniej. Wystarczy stawać na darmowych parkingach dla kamperów, a w krajach, w których jest to dozwolone "na dziko" i organizować wyżywienie w pełni we własnym zakresie. W ten sposób można obniżyć koszty o 2 000 zł - 3 000 zł.

Wtedy całość zamknie się na poziomie 15 000 zł - 18 000 zł. Czy to dużo? Z pewnością na dwutygodniowy urlop można pojechać za sporo niższą kwotę. Jednak, jeśli dobrze przyjrzeć się ofertom, np. nad polskim morzem, to za sam hotel trzeba czasami zapłacić więcej. Przykłady?

https://www.motorhome.pl/ile-kosztuje-p ... -kamperem/

Wróć do „Pierwszy raz na kempingu – co należy wiedzieć”