Czy na kempingu można oglądać telewizję

anka
Posty: 91
Rejestracja: 11 lutego 2020, 11:09 - wt

Czy na kempingu można oglądać telewizję

18 lutego 2020, 15:58 - wt

Czy na kempingu można oglądać telewizję
maja88
Posty: 56
Rejestracja: 11 lutego 2020, 10:45 - wt

Re: Czy na kempingu można oglądać telewizję

29 lutego 2020, 16:01 - sob

Poradnik: Anteny na kempingu

Tuż przed sezonem letnim i wakacjami postanowiliśmy zająć się nieco luźniejszym tematem, który wielu Czytelnikom portalu satkurier.pl może przypaść do gustu z racji zbliżających się wakacyjnych wyjazdów. W ramach naszego poradnika tv-sat chcielibyśmy dosłownie i nieco z przymrużeniem oka zająć się tematem odbioru kanałów satelitarnych na kempingach i innych miejscach wakacyjnego biwakowania. Jaką antenę satelitarną zabrać na kemping?

Nie chcemy, jak to zwykle bywa w SAT Kurierze, zaprezentować najnowszego automatycznego urządzenia będącego wyposażeniem nowoczesnych kamperów, tudzież przyczep kempingowych, choć pewnie i na ten temat przyjdzie pora. Pragniemy raczej w prosty i przystępny sposób opisać zagadnienia związane z odbiorem telewizji satelitarnej pod namiotem. Przedstawiamy zatem kilka porad związanych z łatwym i tanim sposobem na dostęp do telewizyjnych programów podczas wakacyjnych wyjazdów. Przy okazji polecamy poradnik „Jaką antenę kempingową wybrać?”. Po co komu antena pod namiotem? Do podjęcia tego tematu skłonił mnie pokutujący od kilku lat wśród naszych rodaków pogląd, że wyjazd pod namiot to najtańsza forma spędzenia wakacji, preferowana głównie przez młodzież lub mniej zamożne rodziny. Wielokrotnie biwakowałem na kempingach w całej Europie i powiem szczerze – nic bardziej mylnego. Nieraz obserwowałem całe rodziny z Niemiec, Holandii czy Francji, odpoczywające na kempingu nie w wynajętym domku, ale w mniejszej lub większej przyczepie lub po prostu pod namiotem. Czy to nie dziwne, że tak bogate narody korzystają z tak „prymitywnej” formy spędzania czasu. Żeby to zrozumieć, trzeba zrozumieć filozofię ludzi preferujących swobodną, niczym nieskrępowaną formę wypoczynku na wolnym powietrzu. Tak właśnie trzeba traktować grupę ludzi, którzy zamiast wygodnej kwatery świadomie wybierają namiot, bo to po prostu lubią. Mistrzami w takim spędzaniu czasu są m.in. Holendrzy. Przy okazji warto wspomnieć, że obecnie wiele kempingów tych najwyższej klasy ma tyle wygód, co niejedna dobrze wyposażona prywatna kwatera, ale ta jest na kółkach. Nie dziwią więc już stojące przy namiotach anteny czy darmowy dostęp za pośrednictwem lokalnego hotspotu do Internetu.

Niewątpliwą zaletą wypoczynku pod namiotem jest jeszcze niezaprzeczalny fakt swobody wyboru miejsca biwakowania. W każdej chwili namiot można zwinąć i poszukać innego, ciekawszego miejsca. Co do celowości wożenia ze sobą pod namiot anteny satelitarnej odpowiem krótko – po co rezygnować z przyjemnych przyzwyczajeń, których brak może popsuć nam wypoczynek. Tak na serio, to telewizja przydaje się nam podobnie jak Internet, by mieć dostęp do bieżących informacji, chociażby o pogodzie, która na wakacjach jest przecież najważniejsza. Jaki zestaw antenowy ze sobą zabrać na kemping? Na wielu wyższej klasy kempingach dostęp do prądu najczęściej wliczony jest już w cenę parceli, a można spotkać też takie, gdzie darmowe gniazdka rozlokowane są też na tzw. wolnej przestrzeni, niepodlegającej w sezonie rezerwacji. Dzięki temu w namiocie można mieć prąd do czajnika, turystycznej lodówki czy lampy oświetleniowej. Wystarczy zaopatrzyć się przed wyjazdem w przedłużacz zakończony z jednej strony euro wtyczką typu 2P+E (3 bolce w plastikowej, najczęściej niebieskiej obudowie) z drugiej zwykłym gniazdem stosowanym do urządzeń elektrycznych w Polsce z bolcem ochronnym. Przedłużacz powinien mieć co najmniej 20 m długości i być wykonany z grubego, trójżyłowego kabla, najlepiej w osłonie gumowej np. typu OW. Taki przewód trzeba poprowadzić od skrzynki elektrycznej do namiotu, niekiedy na dużą odległość i często przez miejsca, którędy np. przejeżdżają samochody. Dlatego powinien być trwały i pewny, aby uniknąć porażenia. Bezpieczniki stosowane w skrzynkach rozdzielczych (4 A czasami 6 A) zapewniają najczęściej podłączenie urządzeń o łącznej mocy nie większej niż 1000 W, stąd na kempingach stosowanie płyt grzewczych oraz szybkich czajników bezprzewodowych o dużej mocy nie jest wskazane. Oczywiście w przypadku zestawu satelitarnego o problemie przekroczenia mocy w żadnym razie nie ma mowy, bo odbiorniki pobierają co najwyżej kilkadziesiąt watów.

Jak widać nie ma więc potrzeby szukania zestawu satelitarnego zasilanego 12 V z akumulatora samochodowego, chyba że preferujemy tzw. biwakowanie na dziko. Zważywszy jednak, że wyjazd pod namiot wiąże się najczęściej z zabraniem ze sobą niezbędnych przedmiotów, takich jak namiot, materace czy śpiwory, zestaw satelitarny powinien być lekki i nie zajmować zbyt wiele miejsca w samochodzie. Jeśli chcemy mieć za granicą dostęp do podstawowych, polskich programów (TVP, TVN, Polsat), w zasadzie jesteśmy zmuszeni zabrać jakiś dekoder z kartą/modułem jednej z płatnych platform. Odradzam zabieranie drogich dekoderów 4K, bo do odbioru trzeba mieć antenę 80-90 cm, lepiej wybrać mały i tani z tuner/dekoder HD z ograniczoną ofertą. W ten sposób będziemy mieli oprócz wymienionych kodowanych stacji także np. TVN24 czy Polsat News. Co prawda z satelity Eutelsat Hot Bird - 13°E są takie niekodowane stacje, jak TVP Info HD czy TVP Polonia oraz wiele muzycznych, ale nie wszystkim one wystarczą. Telewizor także nie powinien być zbyt duży. W sklepach ze sprzętem AGD trudno jest znaleźć małe przenośne telewizorki LCD. Można natomiast kupić odtwarzacze DVD z monitorem LCD o przekątnej ekranu od 7” do 15”. Osobiście zabieram właśnie taki odtwarzacz DVD z płaskim LCD o przekątnej ekranu 10,5”. Podczas często długiej podróży w samochodzie dziecko może oglądać z płyt ulubione filmy, a złącze AV umożliwia mi podłączenie do niego właśnie dekodera.

Jaką antenę satelitarną zabrać na kemping?

Zdecydowanie odradzam zabieranie ze sobą walizki z miniaturową chińską antenką offsetową o średnicy 30-35 cm z przyssawką. Jakość anteny jest taka sobie, dość trudno ją ustawić, walizka zajmuje sporo miejsca, a pojedyncza przyssawka nie daje pewności mocowania przy wietrznej pogodzie. Widziałem takie anteny dodatkowo zabezpieczone sznurkiem, na wypadek, gdyby przyssawka puściła. Generalnie tzw. porażka - może sprawdzić się do odbioru z Astry czy Amosa i to w wybranych rejonach Europy.

Jest jeszcze jedna istotna uwaga. O ile dawniej większość kanałów nadawano w SD w DVB-S i modulacji QPSK, to na takich antenkach można było z 13°E próbować coś tam odbierać w miarę stabilnie. Teraz gdy kanały HD i 4K są nadawane w DVB-S2 i 8PSK i to jeszcze z kilku kontrowersyjnych transponderów, np. TVN na 11,508 GHz, pol. V, to na taki kempingowy wyjazd trzeba jako minimum zabrać antenę 80 cm, bo po prostu zabraknie zapasu sygnału przy przypadkowym i nigdy idealnym ustawieniu w warunkach polowych. Modulacja 8PSK jest też gorsza od QPSK przy opadach i burzowych/gradowych chmurach, więc trzeba zabrać czaszę o rozmiar większą, bo jak nie, to podczas opadów będzie „czarny obraz”. Prosimy pamiętać, że blacha stalowa ciągle tania! Tu nie ma co oszczędzać.

Jako absolutne minimum lepiej zabrać luzem nieco większą antenę niż 35-45 cm (nawet 60-80 cm), którą przede wszystkim łatwiej będzie nam ustawić. Dobrze, jeśli posiada podziałkę kąta elewacji lub składane ramię podtrzymujące LNB (takie anteny produkuje Triax). Antena powinna być prosta i szybka w montażu/demontażu, bo nie ma czasu na zabawę z 2-godzinnym ustawianiem oraz wykonana z grubszej blachy, najlepiej stalowej. Aluminiowa w praktyce pognie się na pierwszym wyjeździe. Właśnie dlatego nie polecam droższych anten aluminiowych (chyba że jedziemy z przyczepą kempingową i mamy bardzo dużo miejsca), bo te łatwo uszkodzić w transporcie (lepiej nie mieć jej na zewnątrz wozu/przyczepy kempingowej podczas jazdy - przejazd TIR-a z prędkością 100 km/h naprzeciwko ją pognie lub zerwie). Stalową można położyć na bagażu bez ryzyka, że zdeformuje się podczas podróży. Oczywiście bez kładzenia ciężkiej walizki na niej.

Ważny jest też konwerter do anteny kempingowej

Na pewno trzeba kupić konwerter pojedynczy (LNB Universal Single), bo nikt tam nie będzie nagrywał czy podawał sygnał do dwóch dekoderów z konwertera Twin. Ponieważ zwykle kupuje się jak najmniejszą antenę to lepiej kupić droższy i sprawdzony konwerter, ale taki, który lubią kupować instalatorzy, bo oni wiedzą, który z nich zapewnia sygnał z każdą czaszą i w każdych warunkach. Wystarczy zapytać w fachowym punkcie sprzedaży sprzętu tv-sat (ale nie u dealera samochodowego czy markecie z elektroniką ogólnie). W zasadzie polecamy trzy marki konwerterów: Televes Single, Inverto Black Ultra i Triax Single. Są troszkę droższe od tych najtańszych, ale warto. Czasami warto kupić drugi, rezerwowy konwerter, taki za 13-15 zł, gdyby ten pierwszy upadł lub odmówił posłuszeństwa. W niektórych krajach trzeba wiedzieć o kącie skręcenia LNB innym niż w Polsce - wtedy lepszy sygnał.
Czytaj więcej na: https://digi-tv.pl/news/180577/poradnik ... pingu.html
Ja
Jarek

Re: Czy na kempingu można oglądać telewizję

10 kwietnia 2020, 14:09 - pt

Jeżeli tylko mamy takie możliwości, to dlaczego nie?? :)
MA
MArtin

Re: Czy na kempingu można oglądać telewizję

27 kwietnia 2020, 14:18 - pn

Zasadniczo to wszystko od kempingu zależy
MA
MArtin

Re: Czy na kempingu można oglądać telewizję

22 maja 2020, 04:51 - pt

Zasadniczo to wszystko od kempingu zależy


Ostatnio przesunięty w górę 22 maja 2020, 04:51 - pt przez: Anonymous.

Wróć do „ABC Kampera”