Namiot turystyczny

anka
Posty: 91
Rejestracja: 11 lutego 2020, 11:09 - wt

Namiot turystyczny

24 lutego 2020, 12:51 - pn

maja88
Posty: 56
Rejestracja: 11 lutego 2020, 10:45 - wt

Re: Namiot turystyczny

24 lutego 2020, 18:12 - pn

Myślisz o zakupie namiotu? Zastanów się do czego będzie ci tak naprawdę potrzebny. Samotna wędrówka z plecakiem w dzikim terenie? Kemping z rodziną w Alpach? Wspinaczkowy wypad w Dolomity? A może rowerowa wycieczka z sakwami? Waga, wielkość, wytrzymałość - wszystko zależy od aktywności, którą preferujesz.


Dobry namiot turystyczny pozwoli poczuć się w środku jak w domu. No, prawie. Wiadomo, że w tym temacie nic nie zastąpi wielkiego, miękkiego łóżka z wielkimi poduchami i czterech ścian dookoła. Ale taki odpowiednio dobrany sprawi, że różnica będzie mniej odczuwalna, a ty będziesz chętnie planować dłuższe wyprawy z noclegiem „pod chmurką”. No właśnie – słowo-klucz: „dobrany”! A więc jaki namiot turystyczny wybrać? W niniejszym artykule spróbowaliśmy poszukać odpowiedzi na tak postawione pytanie.

Jaki namiot turystyczny wybrać? Wielkość.
To przestrzeń wewnątrz namiotu sprawi, że będziesz mieć fantastyczne lub koszmarne wspomnienia z wyjazdu. Ważna jest nie tylko liczba osób, które spać mają w namiocie, ale także przewidywane warunki pogodowe. Bliska sobie para spędzi latem miłe chwile w lekkim, zwartym namiocie 2 osobowym, jednakże niespokrewniony partner wspinaczkowy, przy kilkudniowym załamaniu pogody, doprowadzi cię do szału każdym kolejnym kuksańcem czy potrąceniem twej książki.

Jaki namiot turystyczny wybrać?
Jaki namiot turystyczny wybrać? To w dużej mierze zależy od charakteru aktywności. (fot. Robens)

Bądź realistą (-stką)! Przy ocenie wymiarów wnętrza namiotu pamiętaj nie tylko o osobach, ale również o ich bagażu. Przestronny przedsionek zmieści akcesoria kuchenne, buty, puste plecaki itp., jednakże przy dużych opadach deszczu wielce prawdopodobnym jest scenariusz, gdy cały sprzęt i mokre ciuchy wciągnąć będziesz musiał (-a) do wnętrza sypialni. Nie ufaj ślepo schematom namiotów – zanim weźmiesz za pewnik, że 150 cm zmieści bez problemu 3 karimaty o szerokości 50 cm – sprawdź czy aby twoja mata samopompująca nie ma 60 cm!

Pamiętaj również, że czym innym jest wymiar podłogi sypialni, a czym innym rzeczywista przestrzeń użytkowa. Spadziste ściany namiotu ograniczają funkcjonalność wolnego miejsca przy krawędziach. To trochę jak z poddaszem strzelistej budowli – tam również łóżka nie rozstawisz w samym kącie pomieszczenia, chyba że co rano chcesz obudzić się z nowym guzem (w namiocie, każdego ranka, orzeźwisz się sporą dawką skroplin).

Brzegi sypialni doskonale spiszą się jako miejsce do przechowywania gadżetów, ale przy rozplanowaniu przestrzeni, którą chcesz zakupić, pamiętaj że kształt namiotu ma znaczenie użytkowe! Ucz się na cudzych błędach i nie daj się opętać wizji minimalizmu. Na szczęście, metr namiotu nie kosztuje tyle co metr mieszkania w dużym mieście, dlatego czasem warto zapłacić za „3 osobowy namiot turystyczny”, nawet jeśli planujecie jeździć wyłącznie w dwójkę!

O ile nie planujesz nosić namiotu z lokalizacji X do Y w plecaku turystycznym, to wymiar pakunku i waga całości nie powinny spędzać ci snu z oczy. Kompaktowe jedyneczki (takie, jak ultralekki namiot Sea to Summit The Specialist Solo o wadze 625 g!) oraz techniczne namioty 2 osobowe zostaw wytrawnym turystom pieszym, a sam (-a) śmiało przeglądaj mniej odchudzone namioty do stacjonarnego biwakowania (namioty 3 i 4 osobowe lub namioty rodzinne).

Jeśli nie jedziesz na pustynię – pamiętaj, że może ci przyjść zmagać się z deszczem! A deszcz to błoto w przedsionku (lub całkiem wartki strumyk), skropliny po wewnętrznej stronie tropiku – opadające na ciebie przy każdym potrąceniu ścian namiotu, przybywająca ilość wilgotnej odzieży, którą musisz trzymać oddzielnie niż resztę suchego bagażu… Zastanów się czy wpisujesz to po stronie „elementów przygody” czy też „problemów, których trzeba uniknąć”.

Sumując – jeśli po pierwszym wyjeździe nie chcesz kupować drugiego namiotu, trzeźwo oceń rodzaj aktywności outdoorowej, która jest ci najbliższa. Wszak turystyka to dosyć szerokie pojęcie, a z namiotów korzystają zarówno zdobywcy wysokich szczytów, jak i wędrowcy zaszywający się gdzieś w leśnej głuszy, bywalcy kempingów czy kolarze, przemierzający świat z przypiętymi sakwami.

Oszacuj niezbędną przestrzeń życiową, której potrzebujesz, by komfortowo spędzić nie tylko krótkie letnie noce, ale i całkiem nudnawe i przydługawe deszczowe dni.

Ultra-kompaktowe namioty trekkingowe powstają celem spełnienia konkretnych potrzeb turystów, którzy muszą zgodzić się na pewne kompromisy w walce o lżejszy i mniejszy bagaż, zaś przestronne namioty rodzinne czy wysokie namioty 4 osobowe, to propozycje na pole kempingowe i dłuższe stacjonowanie. Namioty turystyczne dostępne są w tak wielu wariantach, że każdy znajdzie coś dla siebie!

Domowa sztuczka dla szukającego idealnego namiotu turystycznego: taśmą pakową wyklej na podłodze obrys sypialni namiotu – testuj, układaj się na ulubionej macie/ karimacie z bagażem i bez. Pamiętaj, że 10-15 cm od krawędzi możesz spisać na straty.

Jak lekki?
Nie daj sobie wmówić, że im lżejszy namiot turystyczny, tym lepszy – jeśli faktycznie nie ma to dla ciebie znaczenia. Waga 2,9 kg vs 5 kg robi ogromną różnicę, jeśli namiot masz nosić całymi dniami na plecach, jednakże bagażnik samochodu czy luk bagażowy pociągu naprawdę będą bardziej wyrozumiałe aniżeli ludzki kręgosłup!

namiot na górską wyprawę
Na wysokiej górskiej grani wiatr potrafi wiać z olbrzymią siłą. Jaki namiot turystyczny wybrać, gdy spodziewamy się trudniejszych warunków? Najlepiej model o aerodynamicznym kształcie i mocniejszej konstrukcji. (fot. Exped)

Generalna zasada – im większy namiot turystyczny, tym wygodniejszy, ale i cięższy. Im lżejsze materiały, tym całość mniej waży, ale i więcej kosztuje. Jak to w życiu bywa, nie zawsze można mieć wszystko – pewne cechy wpływają na cenę, inne na wagę. Przestronny namiot z ultra lekkich materiałów w cenie niższej niż prosta kurtka przeciwdeszczowa? Taaaaa…. Cuda się zdarzają, ale czy na pewno tobie?

Jak mocny?
Wybierz namiot turystyczny, który zniesie najgorsze warunki jakich możesz oczekiwać – nie myl jednak realnych oczekiwań z wybujałą wyobraźnią. Większość namiotów 2-3 sezonowych zapewnia wystarczającą ochronę przed deszczem, ale nie wszystkie poradzą sobie na równi z porywistym wiatrem czy nieoczekiwanym opadem śniegu. Im gorszych warunków atmosferycznych spodziewasz się po lokalizacjach, w które planujesz się wybrać, tym większą uwagę przywiązać powinieneś (powinnaś) do opływowego kształtu namiotu i technicznych aspektów budowy kopuły. Czy sposób rozstawienia pałąków zapewnia stabilną konstrukcję? Z czego wykonane są pałąki? Czy da się całość ustabilizować dodatkowymi odciągami? Czy nawet niewielka pokrywa śnieżna nie zatka całej wentylacji? Biwakując latem w świetnych warunkach pogodowych możesz wykazać się zdecydowanie większą beztroską, aniżeli planując wypad w wyższe partie gór. Góry to zmienna i nieprzewidywalna pogoda. Może i nie wygrałeś (-aś) nigdy miliona w totka, ale los nie jest sprawiedliwy i na pewno wygrasz kiedyś burzę i wietrzysko godne wspomnień kilkanaście lat później.

Namiot łatwy do rozbicia
Łatwość rozkładania – to atut, który szczególnie docenimy podczas mniej sprzyjającej aury. (fot. Marmot)

Jak łatwy?
Jadąc na minimum 2 tygodnie możesz pomęczyć się z rozstawianiem skomplikowanej konstrukcji namiotu, ale jeśli planujesz tylko weekendowe wypady, to możesz nie zdążyć zapomnieć przed końcem urlopu jak wiele nerwów i zdrowia kosztowało cię wiązanie supełków, szukanie odpowiednich dziurek, haczyków, dopasowywanie, celowanie, zamiana pałąków miejscami itp. Zabrzmi trywialnie, ale naprawdę tylko markowym producentom chce się zwracać uwagę na takie drobnostki, jak to, czy użytkownik nowego namiotu nie osiwieje przed jego rozstawieniem. Kolorystyczne oznaczenia, sensowna instrukcja obsługi (prosty schemat!), „idioto-odporne” złączki – tak niewiele potrzeba do szczęścia!

Jeśli rozstawianie namiotu ogólnie stawiasz na równi z wątpliwymi przyjemnościami, takimi jak odkurzanie, prasowanie czy wizyta u dentysty, to przynajmniej w przypadku namiotów 2 – 4 osobowych twoje problemy znikną, jeśli zdecydujesz się na wolno stojącą kopułę iglo ze stelażem wprowadzanym w tunele tropiku (i jednocześnie podwieszoną sypialnią!). Kilka ruchów i będziesz mógł (mogła) kłaść się spać!

Specjalne życzenia?
Określ czy na czymś jeszcze specjalnie ci zależy: dodatkowe wejścia, ilość kieszonek, przedsionek, kolor… No właśnie! Nie rozpatruj barwy tylko w kategoriach „ładny” vs „brzydki”! Pamiętaj raczej, że jasny czy wręcz jaskrawy kolor lepiej doświetli wnętrze i nie wpędzi cię w depresję w przypadku niepogody, kolor ciemny zaś może jest i ponury, ale mniej widoczny niepożądanym oczom, gdy biwakujesz w dzikim terenie.

https://8a.pl/8academy/jaki-namiot-turystyczny-wybrac/
Ka
Kama

Re: Namiot turystyczny

17 marca 2020, 14:36 - wt

Duży wybór namiotów i akcesoriów:
https://www.tuttu.pl/pol_m_podroze-i-tr ... gITffD_BwE


Ostatnio przesunięty w górę 17 marca 2020, 14:36 - wt przez: Anonymous.

Wróć do „Polecane sprzęty i akcesori”