Bezpieczna podróż z przyczepą

anka
Posty: 91
Rejestracja: 11 lutego 2020, 11:09 - wt

Bezpieczna podróż z przyczepą

24 lutego 2020, 12:48 - pn

Bezpieczna podróż z przyczepą
Da
Damian

Re: Bezpieczna podróż z przyczepą

20 marca 2020, 11:45 - pt

Czy wybierając się na wyjazd z przyczepą wystarczy prawo jazdy kategorii B?
Wystarczy, jeśli spełnimy jeden z dwóch warunków. Pierwszy polega na tym, że łączna masa samochodu i przyczepy nie może przekraczać wagi 3,5 t. Drugi warunek zakłada, że jeśli samochód posiada DMC do 3,5 t i zostanie do niego podłączona przyczepka lekka, czyli o masie do 750 kg, w takiej sytuacji także wystarczająca jest kat. B.
Ponadto jeśli chcemy do naszego samochodu podpiąć przyczepę kempingową, musimy mieć hak do przyczepki.
Wybierając się w podróż przyczepą, nie możemy zapominać o dodatkowych akcesoriach, które mają wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy, ale także postoju.
Na lusterka boczne należy zamontować dodatkowe lusterka, które pozwolą nam zobaczyć przestrzeń wokół przyczepki podczas trudniejszych manewrów, takich jak skręcanie, wyprzedzanie czy cofanie.
Warto wyposażyć przyczepkę kempingową w kliny. Pozwoli to na bezpieczne parkowanie pojazdu na wzniesieniach. Kliny warto stosować także podczas postoju i wymiany koła.
Samochód koniecznie należy wyposażyć w koło zapasowe. Przyda się również zestaw naprawczy do zreperowania opony – w przypadku przebicia gumy będziemy mogli zastosować doraźne środki pozwalające nam na dojechanie do najbliższego warsztatu samochodowego.
Nie zapominajmy o częściach zamiennych do przyczepy. Takie części do przyczep kempingowych jak lampy czy osprzęt elektryczny warto mieć w podróży. Warto sprawdzić, czy sprawne jest gniazdo przyczepy, które odpowiada za doprowadzenie prądu do przyczepy.
Sprawdźmy również, czy apteczka jest odpowiednio wyposażona. Nie powinno w niej zabraknąć bandaży, środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, kremu z filtrem, a także leków na dolegliwości trawienne.
Podczas wyjazdu może się nam przydać też latarka, igła z nitką, płaszcz przeciwdeszczowy, dmuchany materac z pompką i zestawem naprawczym.
Im lepiej przygotujemy się na wyjazd, tym łatwiej i milej będzie nam podóżować.
Ja
Janik

Re: Bezpieczna podróż z przyczepą

20 marca 2020, 11:48 - pt

Nawet najstaranniej przygotowany plan podróży na nic się zda jeśli nasz kamper lub przyczepa kempingowa będą niesprawne. Warto więc odpowiednio wcześniej dokonać gruntownego przeglądu silnika, zawieszenia, sprawność hamulców oraz wszystkich instalacji – gazowej, elektrycznej i wodnej.
ka
kamperowicz

Re: Bezpieczna podróż z przyczepą

10 kwietnia 2020, 14:15 - pt

Prowadzenie przyczepy może być na początku trudnym zadaniem, dlatego kierowca samochodu z przyczepą powinien przede wszystkim być spokojny i wypoczęty. Miejmy na uwadze ograniczenia wynikające z warunków ruchu drogowego w danym miejscu. Nie przekraczajmy stałej prędkości 80-100 km/h w zależności od maksymalnej dozwolonej prędkości dla danego rodzaju przyczepy i oczywiście stosujmy się do ograniczeń prędkości w poszczególnych krajach. Utrzymanie bezpiecznej odległości od poprzedzających pojazdów zapewnia wystarczająco dużo czasu, aby w razie potrzeby odpowiednio wcześnie zareagować i zatrzymać pojazd, co pomaga zachować spokój i panować nad sytuacją.

Przestrzeganie kilku podstawowych zasad przy podróżowaniu z przyczepą na pewno sprawi, że wyjazd będzie spokojniejszy, przyjemniejszy i bardziej bezpieczny:
- utrzymanie odpowiednią odległość od poprzedzającego pojazdu
- wyprzedzanie inne pojazdów, zwłaszcza samochodów ciężarowych, tylko kiedy jesteś pewien, że masz dużo czasu i miejsca na wykonanie tego manewru; nigdy nie spiesz się przy wyprzedzaniu
- podczas wyprzedzania dużych pojazdów, takich jak samochody ciężarowe czy autobusy, pamiętajmy o występującym w takich sytuacjach zjawisku przyciągania. Siły aerodynamiczne będą działać w kierunku ciężarówki przy wyprzedzaniu, a po zakończeniu manewru – w przeciwnym kierunku
- regularnie obserwujmy ruch za sobą, aby wiedzieć, czy ktoś nie chce ciebie wyprzedzić. Jeśli zauważysz za sobą długą kolejkę samochodów, zwłaszcza na krętych, górskich drogach, wykorzystaj rozjazdy, aby pozwolić innym ciebie wyprzedzić
skręcaj po szerokim łuku. Rzut oka w lusterko pomoże prawidłowo wykonać manewr
- Wystarczająco długie hamowanie spowoduje zadziałanie hamulców przyczepy, co zapobiegnie kołysaniu. Pamiętajmy, kołysanie się przyczepy jest skutkiem niefortunnego połączenia kilku czynników: przeciążenia, złego rozłożenia ładunku, nadmiernej prędkości czy silnego wiatru
- podczas prowadzenia pojazdu i parkowania weź pod uwagę wysokość, długość i szerokość przyczepy. Uważajmy na obiekty znajdujące się obok, nad lub za pojazdem. Umieśćmy naklejkę z wysokością pojazdu, łączną długością i szerokością na przedniej szybie
w trakcie parkowania w zatoczkach przy autostradzie, nie blokujmy miejsc wyznaczonych dla ciężarówek. Jest to niezgodne z prawem i zabiera miejsce kierowcom ciężarówek, którzy są prawnie zobowiązani robić postoje na tych miejscach parkingowych.


Źródło: Goodyear


Ostatnio przesunięty w górę 10 kwietnia 2020, 14:15 - pt przez: Anonymous.

Wróć do „Przyczepy kempingowe”